Salongssurr

Foto: Jenny Enochsson

I dag ska jag ta upp frågor och annat som har dykt upp de senaste veckorna. Lite salongssurr helt enkelt.

Tistelblomma får många besökare! Texterna har därför god spridning. Denna litterära salong är som sagt ett beständigare alternativ i det samtida bruset. En plats för det mångbottnade och originella. Här slipper man reklam och flåshurtigt publikfrieri. Ett ställe att återvända till vare sig man är besökare eller medlem. Så det ”lönar sig” att publicera inlägg. Läsare saknas inte. Stort tack till er som publicerar, kommenterar och hjälper till att sprida budskapet om denna intressanta sajt.

Jag har börjat lägga till kategorier och etiketter i varje inlägg. Det blir mer överskådligt på det viset. På författarsidan kan man nu klicka på namnlänkar och se de enskilda författarnas bidrag. Om länk saknas har medlemmen ännu inte publicerat något.

Ganska ofta uppstår det problem då det är dags för det första inlägget. För det mesta visar det sig att personen loggar in på WordPress med en annan mejladress. Det går bara att logga in med den mejladress som inbjudan skickades till. Hör av dig till Ande eller mig om du vill att vi sänder inbjudan till en annan e-post.

Tendenslitteratur undanbedes. Ja, Tistelblomma ska vara ett ställe där själva uttrycket är huvudsaken. I denna salong är konsten fri och inte ett redskap i kampen att påverka läsaren. Inga förkunnelser. Men det betyder inte att budskap eller liknande är förbjudna. Lite samhällskritik är också helt okej så länge det inte serveras moralkakor. Hur som helst är ingen här i den så kallade riskzonen.

Vi tar inte längre emot gästbidrag, förutom de som redan är på gång. Det tar för mycket tid.

Givetvis vill Tistelblomma ha aktiva medlemmar. Vissa har sagt att de kommer att posta senare och det är helt i sin ordning. Så småningom kommer jag och Ande att kontakta personer som inte har postat inlägg eller sagt att de ska göra det i framtiden. En och annan har kanske ångrat sig. Inget konstigt med det. Hör av dig i så fall. Vi hoppas naturligtvis att alla medlemmar vill sprida sina alster i den litterära salongen.

Vänligen

Jenny Enochsson

Kommentarer

Lämna ett svar